Adıyaman tütünü Tekel tütünü Çelikhan tütünü

KALİTELİ Tekel TÜTÜNü ÇEŞİTLERİ
Kaliteli tütün bulmak bu günlerde ne kadar zorlaşsa da dğru firmayı seçtiğiniz an çok kolay. Bu da aslında iyi bir araştırma ile ve doğru tütün satan yerler ile olmaktadır. Kaliteli tütünün üretiminde doğal yöntemler dışında hiçbir madde katılmaz. Katkı maddesi olmayan ve organik ürünler en sağlıklı içim tütünü sayılır. İşlem gören tütünlerin tadı ve kokuları değişik ve rahatsız edicidir.
Kalite Tütünler Nelerdir ?

Çelikhan Black Tütünü
Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü karıştırılarak elde edilir. İkisi harmanlanarak içilir. Ağızda hoş bir tat bırakır, dışarıya güzel bir koku verir. Çelikhan Süper Tütün Bu tütün hafif ve orta içimi tercih edenlerin içtiği tütündür. Çelikhan’ın dağ eteklerinde yetişririlir. Üretiminde katkı maddesi yoktur, Adıyamanlıların sıklıkla tercih ettiği tütündür. Organik ve fiyatı uygundur.
Malbora Tütünü
Marlboro ile aynı tadı verdiği için bu adı almıştr. Çelikhan’da yetiştirilir. Orta sertliktedir. Organik ve kokusu olmaz.
Aromasız Doğranmış Nargile Tütünü
Damasız ve kıyılmış bir tütün çeşididir. Kaliteli bir nargile yapımında kullanılmaktadır. Aroma karışımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aromanın kalitesi ve çok fazla katkı maddesi içermiyor ise nargilelerin tadı ve ağırlığı o kadar az olmaktadır.
Parlament Tütünü
Hafif sertlikte tütün sevenler için çokca tercih edilir. Tadı hafiftir ve organik olarak yetiştirilir.

Diğer Tütün Çeşitleri
Camel Tütünü
Orta sertlikte içenlerin tercih ettiği tütün tipidir.Sigarada tercih edilir. Kaliteli ve içinde herhangi bir boya ve katkı maddesi mevcut değildir.
Winston Tütünü
Çok sert olmayan ama ortadan biraz uzak tada sahiptir. Ağır değildir. Winston sigara içenlere muadil bir üründür. Organik olarak üretilir ve tadı hafiftir. Boğazı yakmaz ve ağrıtmaz..
Küba Tütünü
Maliyet açısından uygun olan bu tütün Çelikhan’da yetiştirilir. Parlament il muadil bir tada sahiptir. Tütünü kaliteli ve organiktir. Kokusu çok hafif ve içimi lezzetlidir.


ÇELİKHAN TÜTÜNÜ
Çelikhan özel tütün
Çelikhan ekstra özel tütün, Adıyaman’ ın Çelikhan bölgesinde yetişen özel bir üründür. Çelikhan toprağındaki yüksek nikotin sayesinde tadını en yüksek seviyelere çıkartır. Nikotin açısından verimsiz topraklarda düşük kalite tütün çıkar ve içim tadı iyi olmaz. Çelikhan bölgesi yayla tipi yerleşkeye sahiptir. Bu sayede bitkiler ve toprak iyi güneş ışığı alır ve daha hızlı gelişim gösterir. Tütün bitkisinin yaprakları alt ve üst olmak üzere çeşit olarak toplanır. Alt yaprakları düşük kalite ürün verirken üst yaprakları kaliteli ürün sağlar. Özel tütün üst yapraklardan seçilerek üretilir. Toplama sonrası kıyım işlemi gerçekleştirilir ve kurutmaya verilir. Tüm işlemler özenle gerçekleştirilir. Yüksek kaliteli Çelikhan tütünü bölgesel özellikleri sayesinde diğer tütünlerden ayrılır.

Çelikhan ekstra özel tütün özellikleri
Çelikhan tütünü yetiştirildiği toprağı ve güneş ışığı sayesinde sarı yapraklara sahip olur, üst yapraklardan elde edilir ve yaprakların hiç damarı yoktur. El işlemine tabi tutularak kıyılır ve ardından salçalı ve bal kokulu bir kıvama ulaşır. Sarı yapraklar beyaz kül oluşturur, hiç gri renge rastlanmaz. Dumanı yoktur. Tütün severlerin tercih ettiği bir türdür. Hafif, orta ve sert olmak üzere üç tip içimi bulunur. Paketlemesi el değmeden yapılır. Yüzde yüz organiktir, katkı maddesi içermez. Ayrıca talep etmeniz halinde sizlere de gönderim sağlıyoruz. Çelikhan ekstra özel tütünün saklama koşulları diğer tütünlerde olduğu gibi aynıdır. Ürün elinize ulaşınca paketten açılarak serin bir yerde serilir ve havalandırılır. Sonra kuru bir kaba konularak serin yerde havalandırılarak saklanır. 3-4 günde bir havalandırma ister. İçim olarak hafif, orta ve sert içim seçenekleri vardır, zevkinize uygun olanı tercih edip tüketmelisiniz. Parlement, marlbora değerinde bir tütün çeşidi olan ekstra tütünümüz son derece kalitelidir. Makarona yada ince kağıda sarılarak içilebilir.

Kimler Tercih Etmektedir?

Kaliteli tütün içmeyi sevenlerin en çok tercih ettiği tütün çeşididir. Elle sararak içilirse tütünün tadı ve keyfi daha iyi anlaşılır. Bu tütünü en iyi en kaliteli isteyenler tercih eder. Sarı rengi kalitesine önem verenlerin tercihidir. Canlı sarıya dönük rengi vardır.

ADIYAMAN TÜTÜNÜ
Adıyaman tütünü nedir?
Adıyaman tütünü Çelikhan tütünleri içerisinde en gözde rakipsiz diyebileceğimiz kaliteli tütünlerdendir. Onu böyle özel kılan kaliteli yapan en önemli özellik, Adıyaman toprağından aldığı verim ile kendi özel endemik koşullarında yetiştirilmesi ve dünyada benzer bir coğrafi iklime sahip olmamasıdır. Adıyaman’dan başka yerde bulamayacağınız tütün küresel pazarda büyük talep görmektedir. Ünlü firmaların tedarik zincirlerine eklemek için çok uğraştığı bilinen bir gerçektir. Kalitesi ve sertliği ile sizleri tatmin edecek Adıyaman tütünü zevkini bilenlerin tercihi oluyor. Adıyaman Tütünü Genel Özellikleri -Doğal yöntemlerle yetiştirilir. Şehirden ve kimyasallardan uzak geleneksel yöntemlerle yetiştirilir. – Sarı ve kırmızı olmak üzere iki renktir. -Hafif, orta ve sert içim seçenekleri mevcuttur. -Kötü koku veren bir külü yoktur. Beyaz renk küle dönüşür. -Boğazınızda bir acı oluşturmaz ve yağ gibi kayarak iner. Rahat içimlidir. – Kötü kokusu yoktur, çevrenizi rahatsız etmez.


60’ı aşkın tütün türü
Günümüzde 60’ı aşkın tütün türü içerisinde en fazla yetiştiriciliği yapılan Nicotiana tabacum L. olup ülkemizde de yetiştirilen tütünlerin çok büyük bir kısmını (% 95’i kadarını) oluşturmaktadır. Söz konusu bu türün ardından en fazla yetiştirilen Nicotiana rustica L. olup ülkemizde ekseriya Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yetiştirilmektedir. Nicotiana tabacum L. uluslararası piyasalarda Türk veya Şark tipi tütün olarak da bilinen ve ekseriya sigara imalinde kullanılan tütün türü olup, Nicotiana rustica L. ise daha ziyade nargile, pipo, enfiye ve çiğnemelik tütün olarak istifade edilen, nikotin oranı yüksek (% 4 – 6) bir tütün türüdür. Bunlar Türk tütününe göre daha düşük kalitelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir